Neem – Ним

1,090.00 ден

Ним е евергрин дрво кое просечно расте од 9 – 12 метри височина во облик на полумесечина , запчести листови и голем раст на бели цветови. Цветовите на неем мирисаат благо, особено навечер. Се знае дека е ефикасно и пријателско за околината. Делови кои се употребуваат: Свежи овошја, сушени овошја, семето, лисјата, коренот, кората и цветовите.

Особините на неем биле опишани во древните индиски текстови (5000 год.п.н.е) како што се Atharva veda, Ghrhyasu tras. Описното име е Нимба што произлегува од зборот nimbati што во превод би значело “да дава одлично здравје”. Буквално секој дел од дрвото има своја употреба. Продуктите од neem дрвото се користат за:

Azadirachta indica:

  • Помага во одржувањето на здрав дигестивен систем.
  • Jа поддржува природната одбрана на телото, особено во дигестивниот систем и на кожата.
  • Придонесува во одржување на здравјето на кожата.
  • Го поддржува имунолошкиот систем.
  • Ја поддржува фунцијата на црниот дроб.


Начин на употреба

Зависно од проблемот, 1-2 капсули два пати на ден, по јадење

не треба да се надминува препорачаната доза.

овој производ не треба да се користи како замена за разновидна храна

производот треба да се чува надвор од дофат на деца.

Состав:

Едно пакување содржи 60 капсули од по 500 мг.

Бр. Индиско име Ботаничко име Количина
1. Neem Azadirachta Indica 500 мг

Опис на растението: Neem е матично на Идија. Тоа е евергрин дрво кое просечно расте од 9 – 12 метри височина во облик на полумесечина , запчести листови и голем раст на бели цветови. Цветовите на неем мирисаат благо, особено навечер. Се знае дека е ефикасно и пријателско за околината.

Делови кои се употребуваат: Свежи овошја, сушени овошја, семето, лисјата, коренот, кората и цветовите.

Забелешка: Сите производи на Планет Ајурведа не содржат животински продукти и се погодни за вегетрјанци. Тие се 100% природни и намаат никакви додатоци, бои, хемикалии и адитиви. Не создаваат никакви несакани ефекти.

Customers' review

5 stars 0 0 %
4 stars 0 0 %
3 stars 0 0 %
2 stars 0 0 %
1 star 0 0 %

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Neem – Ним”