Како Ајурведата препорачува да се справите со ракот на дојка

Ракот на дојка е состојба на идиопатски грануломатозен маститис (IgM) кој се смета за автоимуно бенигно нарушување на дојката , карцином на дојката и апцес на дојка.

Идиопатски гранулозен маститис (IgM) на малигна хронична воспалителна состојба на дојката е и болест која најчесто влијае на женски лица од рана возраст, поточно кога се користат контрацептивни средства.

Во моментов причината не е комплетно разјаснета но во повеќето случаи и според хистологијата на овој вид на канцер истиот се смета за автоимуна реакција. Останатите искуства покажуваат дека исто така може да се појави како резултат на зголемено ниво на пролактин или инфекција со неидентификувани патогени. Најчесто во оваа состојба може да забележите тврда грутка во едната дојка – лезија , која се разликува по големина , лошо дефинирана и цврста.

Останати симптоми при рак на дојка се :

 • Промена на кожата на брадвиците слично на кора од портокал
 • Воспаление и болка на кожата
 • Исцедок од брадавиците
 • Фистула
 • Зголемени лимфни јазли

Ајурведски третман за

Идиопатски Грануломатозен Маститис(IgM)

 

 KACHNAR GUGGUL таблети

Канчар Гугул е класична Ајурведска формулација подготвена со соединување на неверојатни билни екстракти. Се  конзумира за сите видови на отоци  и при состојба на отечени лимфни јазли без да предизвика несакани ефекти.  Канчар  е смола добиена од растението која со векови се користи за одржување на здравјето на ткивата , гугул во себе содржи гугулостерони кои имаат силна функција во антивоспалителните процеси и амалаки има антибактериско , антиоксидантно и имуно модулаторно влијание .

 

NEEM – капсули

Ним капсулите се многу ефикасен лек за прочистување на крвта кој е истовремено  силен антиоксиданс. Но во себе содржи екстракти кои се неверојатен лек за воспаление на кожата.

 

 

 

 

BOSWELLIA CURCUMIN – капсули

Босвелија и Куркумин капсулите се внимателно избрана комбинација од  два многу моќни екстракти кои се препорачуваат против воспаленија од различен вид и во нив содржат многу антиоксиданти. Исто така се многу важен третман во борбата со ракот на дојка.

 

 

                              

 Ајурведска исхрана при Идиопатски Грануломатозен Маститис (IgM)

   Зошто балансирана диета е многу важна?
Конзумирањето на здрава храна е важно за сите нас, но кога некој е дијагностициран со рак на дојка тие напори мора да ги зголеми и навистина да внимава што конзумира.

Сепак, понекогаш и да внесете нешто што не треба не бидете строги кон себе, затоа што сепак борбата се води на два фронта, физичкиот и емотивниот. Затоа велиме дека балансот е најважната карактерна особина која мора да ја совладате.

Водич за здрава храна

Конзумирањето здрава храна додека се борите со ракот, како и после терапијата и вашето исцелување е многу важно, затоа пробајте да конзумирате секоја од овие 4ри главни типови на храна секој ден.

 • Јадете најмалку 5 порции од најразлично овошје и зеленчук
 • Основајте ги оброцина на растителна храна како компир, леп, ориз, паста или други карбохидрати. Секогаш користете интегрално пред обично брашно.
 • Конзумирајте Јогурт со ниска масленост или замена за млечни производи како Соја напитоците.
 • Јадете јадкасти, зрнести и целулозни плодови. Тие содржат нависоко ниво на растителни масти, влакна, протеини и живи витамини и минерали.
 • Маслиновото масло користете го како замена на сончогледовото.
 • Од животинско производство, ретко но препорачано е јајце или морка риба.

Придржувајте се кон овој начин за исхрана за брзи и позитивни резултати.

Природен третман при откажување на бубрезите

Во денешно време реналната инсуфициенција стана светски здравствен проблем. Откриено е дека 10% од населението во светот страда од болести на бубрезите, а секоја година околу 1 милион луѓе умираат од овој проблем. Постојат повеќе од 2 милиони луѓе во светот кои примаат третмани, како дијализа или пак вршат трансплантација на бубрег, но сепак овие третмани не можат секогаш да им ги спасат животите.

Во Ајурведата постојат различни билки кои се доста ефикасни при проблеми со бубрезите. Покрај тоа алопатскиот третман на бубрезите резултира со многу несакани ефекти врз здравјето. Додека пак, Ајурведата е наука на живот и нејзиниот сеопфатен пристап за лекување на болести е без никакви несакани ефекти. Главниот фокус на Ајурведата е да се зголеми здравјето, со лекување на болеста од корен.

 

ОТКАЖУВАЊЕ НА БУБРЕЗИТЕ

Бубрезите се пар на органите кои се присутни на задната страна од стомакот. Функцијата на бубрезите е да ја филтрираат крвта и да ги отстранат сите отпадоци од телото. Бубрежната инсуфициенција се јавува кога бубрезите не се во можност да ги филтрираат сите отпадни материи од телото.

СИМПТОМИ

 • повраќање
 • гадење
 • губење на апетит
 • слабост
 • замор
 • намалување на исфрлањето на урината
 • тешкотии во спиењето
 • оток на глуждот и нозете
 • болка во градите може да настане и поради акумулација на течност околу обвивката на срцето.
 • недостаток на здив, ако течност се акумулира во белите дробови.
 • висок крвен притисок

ПРИЧИНИТЕЛИ

 • Главните причини се дијабетес и висок крвен притисок.
 • Срцева болест.
 • Камења во бубрезите
 • Згрутчување на крвта во уринарниот тракт
 • Консумирање алкохол.
 • Употреба на аналгетици како ибупрофен, аспирин и напроксен.
 • Употреба на антибиотици како ванкомицин, метицилин, сулфонамиди и ципрофлоксацин.

АЈУРВЕДСКО ВИДУВАЊЕ

Во Ајурведата постојат различни билки кои помагаат да се ослободите од симптомите поради откажување на бубрезите. Овие билки ја подобруваат функцијата на бубрезите и силата на екскреторниот систем без никакви несакани ефекти.

ХЕРБАЛЕН ТРЕТМАН ПРИ ОТКАЖУВАЊЕ НА БУБРЕЗИТЕ ОД ПЛАНЕТ АЈУРВЕДА

 1. Формула Ренкјур (Rencure)

Формулата Ренкјур е чисто билна формулација без никакви додадени хемикалии кои ја помагаат функцијата на бубрезите и го одржуваат здравјето ан уринарниот систем.

Punarnava (Boerhavia diffusa): Punarnava е мошне корисен билен диуретик кој тера на корење и ослободува од болки при мокрењето.

Varun (Krataeva nurvala): Се користи во Ајурведата за инфекции ан мочоводот и за разградување на камењата во бубрезите.

Goksure (Tribulus terrestris): Се користи како диуретик и хербален тоник за генитор-уринарниот систем. Се продава во цел свет како средство за зголемување на силата и кондицијата. Го зголемува бројот на сперматозоидите и сексуалната енергија и издржливоста. Исто така ги чисти и обструкциите во уринарниот тракт и делува анти-инфективно.

Rakta chandan (P. santalinuscrven sandal): Ракта чадан е диуретик и делува разладувачки на уринарниот тракт, а и е уринарен алкализатор..

Palash (Butea monosperma): Позната и како шумски пламен. Ова дрво со убави црвени цветови е многу корисно за бубрежните проблеми. Исто така е и уринарен алкализатор кој помага и против болките при мокрење.

Kaasni (Chicorium intybus): Ова е многу позната и користена билка, позната како цикорија. Многу добар алкализатор, дава сила на бубрезите. Касни се корити во Ајурведата за акутни и хронични бубрежни проблеми.

 

 1. Мутракричантак чурна (Mutrakrichantak Churna)

 

Мутракричантак чурна е сигурна и ефикасна комбинација од билки што ги поткрепува бубрезите и се употребува во Ајурведа уште од 5000 год. п.н.е. за болни уринарни состојби. Корисна е за камен во бубрег, инфекции на уринарниот тракт, високи нивоа на урични киселини и крвава уреа. Овие билки дејствуваат заеднички на синергетски начин и се ефективни за инфекции на уринарниот тракт, уреатични камења и болни уринации. Правот може безбедно да се користи при хронични откажувања на бубрезите и кај пациенти на дијализа. Мутракричантак чурна дејствува диуретски додека го храни и снабдува телото со антиоксиданти.  Варун и апамарг се одличен третман за зголемена простата, трибулус е познат по својата хранлива функција, а шириш во Ајурведата се смета како најдобар антиалергик. Пунарнава дејствува како диуретик со 5 тревни корени.

Состав:

 • Varun (Crateva nurvala)
 • Punarnava (Boerhavia diffusa)
 • Gokshur (Tribulus terrestris)
 • Kaasni (Chicorium intybus)
 • Bhumi amla (Phyllanthus niruri)
 • Shirish (Albezzia lebbok)
 • Shigru (Moringa oleifera)
 • Apamarg (Achyranthes aspera)

 

Дозирање: 2 пати по една кафена лажичка (полна), половина час по појадок и половина час по вечера.

Начин на употреба: 1 чајна лажичка 2 пати на ден. Поради специфичноста на вкусот може да се стави во чај од нане или пак, да се покисне во 15 ml вода да отстои 12 часа, потоа да се прецеди и да се испие само течноста. И третиот начин што е и најефикасен е директно орално примање на смесата со тоа што по внесувањето во устата не треба веднаш да се голта, туку пополека да се подбутнува со вода.

 

 1. Варунади Вати (Varunadi Vati)

Според Ајурведа Varuna е бог на водата. Кората на ова дрво се користи против обструкции на мочните канали. Исто така се употребува кај зголемена простата, па дури и кај рак на простата. Корисен е и при камен во бубрег, како и откажување на бубрег. Commiphora mukul пак е ефикасно средство за отстранување на несаканите масти и балансирање на нивото на холестерол. Тоа дејствува како анти-инфламаторна билка, а исто така е корисна и при жолтица.

 • Varun (Crateva nurvala)
 • Punarnava (Boerhavia diffusa)
 • Gokshur (Tribulus terrestris)
 • Shuddha guggulu (Commiphora mukul)

Дозирање: 2 таблети три пати на ден половина час по јадење.

 1. Пунарнава Мандур (Punarnava Mandoor)

Овој препарат за откажување на бубрезите е многу корисен и дава позитивни резултати кај пациентите со вакви или слични проблеми. Тој е микс од различни билки кои ја поттикнуваат функцијата на бубрезите, е корисен прочистувач, дијафоретик и дијуретик. Се користи  при треска, надуеност, проблеми со уринарниот тракт, реума, камен во бубрег и дијабетис. Оваа билка е позната по нејзината природна функција како дикуретик. Исто така намалува отоци, воспаленија и помага за ослободување на акумулираната течност. Има антиоксидантски, антихепатотоксични и имуно-модилаторски својства. Таблетите се корисни при анемија. Земањето на железо во вид на таблети може целосно да се замени со овој билков производ. Исто така претставува идеален природен билков препарат против акомулација на течност во стомакот како резултат на откажана работа на бубрезите.

Состав:

 • Punarnava (Boerhaavia diffusa)
 • Shunti (Zingiber officinale)
 • Pippali (Piper longum)
 • Maricha (Piper nigrum)
 • Amalaki (Emblica officinalis)
 • Haritaki (Terminalia chebula)
 • Piper chaba (Chavya)
 • Haridra (Curcuma longa)
 • Vidanga (Embelia ribes)
 • Chitrak mool (Plumbago zeylanica)
 • Mandoor bhasma (Ferric oxide calx)

Дозирање: 2 таблети три пати на ден половина час по јадење.

 

Анксиозност – користете “Ashwagandha” за здравје и мирен ум.

Анксиозност

Во трката на животот за да се постигне одреден успех ,  брзото темпо си го зазема својот дел од вас а тоа е вашето тело. Под влијание на стресот од работа луѓето се изморуваат како физички така и психички со што организмот  е лесно подложен на разни заболувања.Поради овие причини секогаш е препорачливо да се земе соодветната нега за вашето тело и да се внимава на секојдневната исхрана , бидејќи денешните начини на брза исхрана неможат да бидат од голема полза за здравјето на телото. Поради дисбаланс на многу животни стандарди дневната доза на хранливи материи неможе да биде постигната само со внесување на храна. Затоа луѓето земаат витамински таблети  и тоа стана вообичаена рутина која по долга пракса постои голема веројатност да го направи вашето тело зависник од неа. Ashwagandha е вид на билка која се има докажано како многу ефикасна во подобрување на целокупната кондиција на телото и имунитетот , па затоа се смета за една од најмоќните билки во историјата на ајурведската медицина.

Придобивки од користење :

 • Замор

Секојдневниот напор ги прави вашиот ум и тело уморни ментално и физички. Во такви случаи  Ашвагандата е докажана дека може да биде многу ефикасна давајќи им енергија без тоа да влијае на одредени функции.

 •  Стрес

Стресот станува дел од вашиот секојдневен живот свесно и несвесно , но вашето тело ги трпи последиците . Ашвагандата делува смирувачки и благотворно на организмот .

 •  Анксиозност

Тоа е човечка емоција која прави да се чувствувате нервозно но исто така може да биде и вид страв. Во меѓувреме нивото на анксиозност се разликува од личност до личност во зависност од начинот на живот и имунитет кон таквата состојба. Оваа билка му помага на рганизмот да биде силен за да го заштити од било какви нарушувања.

 • Подобрување на функциите на нервниот систем

Ашвагандата е докажана дека е многу ефективна во подобрување на менталната способност бидејки има смирувачко дејство и ја одржува менталната стабилност. Го прави нервниот систем доволно силен за да може да се справува со било каков вид на негативни адаптогени.

 • Подобрување на моќта за концентрација

Помага во подобрување на менталната способност и со самото тоа ја зголемува задржувачката моќ на мозокот поточно помнењето и концентрацијата.

 • Помага во подобрување на психичката состојба како антидепресив

Оваа билка е многу корисна за ослободување од депресивното чувство на умот и воедно го подмладува. Исто така Ашвагандата помага при ослободување од грчеви во телото и во постигнување смиренност.

 • Регулира нарушувања во респираторниот систем

Докажано е дека исто така Ашвагандата е ефикасна во отстранување на слуз кој се добива при акумулирање во респираторниот тракт.