Зимска супа за имунитет

Порции: 3
Потребни состојки:
 • 100 грама  путер
 • 2 средни праза (само белите и светлозелени делови) пресечени надолжно потоа исецкани на на полумесеци, добро измиени и исцедени.
 • 1 кромид, тенко исецкан
 • 2 лажици маслиново масло
 • Сол и бибер
 • 3 чешниња лук
 • 1 лажичка мајчина душичка
 • 1 среден корен од целер (исчистен и исечкан)
 • 2 ½ шолји пилешка (или зеленчукова) супа
 • 1 лажица лимонов сок
Начин на подготовка:

Исчистете го празот, измијте го и исечкајте го и додадете му малку сол а потоа динстајте ја содржината 10 минути на путерот додека да омекне (не треба да потемни). Додајте го лукот и мајчината душичка, посолете сѐ заедно и динстајте уште 3 минути. Потоа додадете го исечканиот корен од целер, додадете уште малку сол и бибер. После 5 минути прелијте ја супата.

Гответе сѐ заедно околу 20 минути на тивок оган со поклопен капак на садот за готвење. Целерот треба да стане сосема мек, да може лесно да се пресече со нож. Кога ќе забележите дека е добро сварен, ставете ја супата во блендер  додека се добие фина текстура. На крајот додадете го сокот од лимон.

3 дневна практична и лесна диета за детоксификација

3 дневна практична и лесна диета за детоксификација

Ова диета може да се примени во било кое време од годината, а особено би била делотворна доколку се примени во меѓу-сезона, под кое се мисли кога доаѓа нов бран на егзотична храна и кога сме во психолошка фаза на транзиција од едно годишно време во друго. Мора да се напомене дека ова многу брзо и едноставно решение за детоксификација не е прикладно кај жени за време на месечниот циклус, доилки или накратко за сите кои снагата им е екстремно слаба во моментот.

Придобивки

Целата детоксификација е витален дел од живеењето според Ајурведа. Детоксификацијата е важно средство за чистењето на акумулираниот отпад и токсини од мозокот и телото, кој поттикува подобрување на здравјето. Во 21век, честа периодична детоксификација на телото и умот ни е многу повеќе потребна отколку порано. Секојдневно нашите тела за приморани да процесираат наизглед бескрајна баража од токсини од околината, процесирана храна, психолошки стрес и нерешени емоции. Како што одминува времето, овие фактори можат долготрајно да го оштетат домаќинот, т.е. нашиот ум, емоционално и физичко тело. Овој краток и лесен режим ви дозволува полека, без дополнителен стрес, да се ослободите од токсините, да закрепнете и исправите на здрави нозе.

-Ја подобрува дигестијата и метаболичните функции

-Го подобрува редовнат и балансирано исфрлање на токсини

-Ја подобрува и балансира витката фигура

-Ја зголемува енергијата, виталноста и ентузијазмот за живот

-Зголемува свесност во бистрината на мислите, менталните, спиритуалните и емоционалните сфери.

-Го подобрува балансираниот сон и одмор

-Накратко го подобрува целото здравје.

Храната која што ќе ја конзумирате во овој кратко период е лесна за дигестија и посебно ќе ја поткрепи и зајакне AGNI- енергијата, или метаболичкиот оган во вас.

 

Накратко за детоксификацијата.
Додека траат овие 3 дена, вие ќе јадете многу едноставна храна од овесни снегулки и “Китчари” ( рецепт за приготвување на крајот од овој пост).
Диетата е сосема доволна за задоволување на дневните калориски потребите, додека телото се чисти, енергии Вата-Пита-Кафа се балансираат и се се враќа во природниот ритам. Свежо зготвени јадења се најповолни, така што ќе мора самите и секојдневно да си ги приготнуваве овесните снегулки, Китчари-то и чаеви. Дозволено е проготвување на храна рано изутрината, која би траела цел ден.

Не е необично да дојде до поретко одење во вц па дури и констипација. Ако во работата на дебелото црево има застој или едноставно е потешко да се оди во вц, на крајот на овој блог имаме и рецепт против констипација која промовира редовна столица.

Начин на исхрана
-Генерално, јадете колку што сакате на секој оброк-се додека не се најадете, но сепак внимавајте да не дојдете до прејадување.
-Јадете едноставно приготвени овесни снегулки и Китчари за појадок
-Јадете Кичари за ручек и вечера, со 3 часовна пауза помеѓу оброците.
-Во Китчарите можете да додадете растопен путер Ги, кориандер, сусам или пак масло од ленено семе, со цел со сигурност да знаете дека важиот дигестивен систем е добро “подмачкан” а воедно и да се продолжи со оваа 3 дневна диета.
-Не е препорачано да се грицка нешто помеѓу оброците, но дозволено е по некое парче свежо овојшје или неколку свежи јаткасти плодови.
-Доколку диетата во некој период ве депримира или поттикнува на откажување, на пареа термички обработете неколку парчина зеленчук и таков послужете го како додатна чинија при оброкот.
-Оидете се да не јадете ништо после 7 часот навечер.
Пијте најмалку 8-12 чаши вода дневно (250мил/чаша),вода која што е на собна температура.
-Идеално, пиењето на вода е во периодот помеѓу оброците
-Покрај вода, се спомнуваат и секаков вид на хербални чаеви без хемиски додатоци и засладувачи.

Дневна рутина

-Будете се рано изутрина да си дозволите релаксирано и долго будење на сите сетила
-После будењето, измијте ги вашите заби и јазикот.
-Напијте се од 250 до 500мл топла вода за да го разбудите и стимулирате дигестивниот систем
-Пожелно е да правите некои лесни движења како утринска краткотрајна гимнастика, јога…
– Искапете се, било тоа туш или бања, употребувајќи го сапунот умерено.
-После тоа, би сакале да ви остане повеќе време за приготвување на утринскиот оброк, кичари и овесните снегулки заедно со чајот, без дополнителен стрес.
-Појадокот од Кичари и Овесни Снегулки е идеално да се конзумира помеѓу 7 и 8 секое утро
-Ручекот од Кичари помеѓу 12-13 часот попладне.
-За вечера Кичари, која е идеална помеѓу 17-18 но не после 19h.
-Одете на спиење најкасно до 22часот.
-Спиењето е најдоброто време за детоксификација на телото, и дозволете си доволно време за одмор и природно чистење.

Рецепт за Овесните снегулки
Овесни снегулки
½ чаша суви овесни снегулки
1 ½ чаши вода
¼ чаши суво грозје
½ до 1 чаша свежо и ситно исецкани јаболка, кајсии, праски и круши.

Сите состојки добро се мешаат и се конзумираат.

Рецепт за Кичари
-1 чаша цел ориз
– ½ жолт мунг дал или куркума како замена
– 2 кафени лажички Ги
-Зачини кои можете да ги користите ( кумин, кориандер, ѓумбир како и сенф од црно семе)
-1 кафена лажичка природа минерална сол
-6 чаши вода
-2 чаши зеленчук как аспарагус, моркови, целер, зрнести плодови, сладок компир, магдонос и сл.

 

Аштанга, осумте гранки во Ајурведа

Огромните теми во Ајурведата од страна на мудреците се поделени во осум категории, кои се познати како “Аштанга Ајурведа”, осум гранки на Ајурведата. Тие се следниве:
1.Каја чикитса (Kaya cikitsa- Интерна медицина):
Тука зборот “Каја” значи “агни”. Каја чикитса значи “третман на агни”. Во Ајурведата треба да се разбере интерпретацијата и целосната филозофија на зборот “агни”. Секоја клетка во телото, всушност, целото тело минува низ континуиран витален процес. Тој во Ајурведата е наречен тридоша, додека во модерната медицина се нарекува метаболизам. Се додека фундаменталната енергија на телото, т.е. агни, е во добра координација со сите физиолошки функции во телото, сите три доши и седум ткива остануваат во хармонија и екскреторните процеси и другите физиолошки процеси во организмот се одвиваат глатко. Со егзалтирани ум и душа, се користи или се развива комплетна енергија за благосостојба и се држи телото во добра состојба. Ова е целосната дефиниција на добро здравје и здрав разум. Ајурведата главно се фокусира на оваа фундаментална енергија на телото – “Џатарагни”. Кога фундаменталната енергија е во добра координација, човекот нема да биде болен. Освен рамнотежа во телесната тежина, и сите хемикалии, хормони и електролити, исто така, се во состојба на рамнотежа во телото. Постојат вкупно 13 видови агни-саптадатвагни, панчабутагни и џатарагни. Агни е главната движечка сила (енергија) на постоењето која ја контролира функцијата на телото и повторно се состои од седум ткива и пет основни елементи. Метаболичната активност на организмот зависи од “агни”. Основата на ајурведскиот третман е каја чикитса или агни чикитса. Сите процедури на ајурведските третмани, јога-активностите на антуропатските третмани се со цел да се активира, контролира и да се оддржува континуиран, координиран проток на оваа енергија. Меѓу 13те видови агни, “џатарагни” е основна агни. “Џатарагни” е позната и како “пачака агни” или дигестивен оган. Ова е основата на сите болести. Тоа е резултат на неправилностите во процесот на варење и поради бавниот и инертен дигестивен оган. Третманот на овие болести се вика Каја Чикитса (третман преку интерна медицина).
Во оваа гранка сите болести и нивните припишани лекови влијаат на целото тело. Во оваа категорија спаѓаат сите болести поврзани со ендокриниот, респираторниот и дигестивниот систем, менталните нарушувања, дерматолошки и венерични болести.
2. Каумарабртја тантра или Бала рога – Педијатрија:
Оваа гранка се занимава со сите видови подготовки и третмани за жените во текот на бременоста, за новороденчињата, доенчињата и за децата. Изборот на доилка за бебето, проблемите со мајчиното млеко и нивниот третман, симптомите на разни бактериски болести, како што се породилната инфекција и нивно лекување, спаѓаат во рамките на опсегот на педијатрија.
3.Бута Видја – Психијатрија и егзорцизам:
Светите дарувања, жртвите, пеењата и другите свети обреди што се користат во борбата против лошите ефекти од демоните, полубоговите, лошите духови и злото ( во ајурведата сите овие имиња означуваат различни инфективни агенси), кои се причински фактори за генерирање одредени видови болести, спаѓа во “бута видја”. Оваа гранка се справува со ментални нарушувања, емоционални растројства и психолошки проблеми. Таа вклучуца врзување, казна, вдушување бирмут или насја, колириум (течност за очи) и медицинското пушење, кои се изведуваат само од искусен лекар.
4.Салја чикитса- Хирургија:
Оваа гранка се занимава со засекување, отсекување, третмани со хируршки процедури и опрема. Исто така, вклучува и менаџмент на трауми настанати од повреди од оружја, како стрели, палки, копја, огнено оружје, мечеви итн. Оваа гранка вклучува третмани со хируршка опрема, инструменти, топлина, хемикалии, оружје, лекови и благопријатни извори. Според Сусрута, во оваа гранка се вклучени надворешни честички, парчиња од дрво, куршуми и болести поради акумулација на отмадно материи.
5. Салакја тантра – Оториноларингологија и Офталмологија:
Оваа гранка ги опфаќа болестите над вратот, особено во ушите, носот, грлото и во очите. Со оглед на тоа дека овие третмани се спроведуваат со употреба на сонди или “салака”, оваа гранка е позната и како “салакја тантра”. Во модерната наука, таа може да се дефинира како оториноларингологија (уво, нос и грло) и офталмологија.
6.Агада тантра – Токсикологија:
Токсикологијата вклучува идентификација на различни видови отрови и нивни лекови. Овој третман вклучува стхавара виша – отрови добиени од дрвја, растенија, зеленчук, други материи што се јадат и минерали, џангама виша-отров од инсекти, влекачи и други животни и санјога виша- отров добиен од погрешна комбинација на лекови или од мешање различни лекови и други супстанци.
7.Расајана Тантра- Третман за подмладување:
Зборот “Расајана” доаѓа од два збора “Раса” и “Ајана”, каде што “Раса” значи Лимфи и други ткива (датуа) на телото, кои се неопходни и се поддршка за обновување на животот, и “Ајана” што значи специјални методи за постигнување на овие работи. Така, зборот “Расајана” значи ресурси и методологија со која може да се хранат лимфите, крвта и ткивата на телото (датуа), за обновување на животот. Резултатот е целосен третман што обезбедува сила за телото, сензорните и моторните органи и забите, со што се минимизира влијанието на последиците од стареењето (како што се брчки, седа коса и ќелавост), се спротивставува на процесот на стареење и ја потпомогнува долговечноста, со изострување на умот и интелигенцијата и помага во оддржување на здравјето на телото, што е познато како “Наука за подмладување”
8. Ваџикарана тантра- Третман на неплодност и машкоста:
Зборот Ваџикарана доаѓа од два збора: “Ваџи” и “Карана”. Последното ткиво што според Ајурведата се смета дека се храни од конзумираната храна е “Сукра”-спермата. Затоа, тука “ваџи” е сперма или “сукра” и “карана”, што значи “тоа што зголемува”. Затоа, третманот со кој се подобруваат квалитетот и квантитетот на спермата се нарекува вирилизација (маскулинизација). Оние лекови и извори што помагаат во зголемувањето, прочистувањето, собирањето, олеснувањето на репродукцијата и исхраната за нормално производство на сперматозоиди се нарекуваат “ваџи-кара” или афродизијак. Затоа, тоа е детален третман на слабости и нарушувања на репродуктивниот систем. Голем број сеопфатни трактати за сите овие гранки се одделно документирани од разни мудреци и Ајурведа-експерти во изминативе векови, и сите овие третмани се распространети и сериозно практикувани во античките времиња, и биле надалеку признати и ценети. Педијатријата напредува под водство на мудрецот Касјапа, што е елаборирано во Касјапа Самхита. Мудрецот Сусрута бил мајстор/главен хирург. Неговата Сусрута Самхита е достапна дури и денес. Хирургијата била општоприфатена и високоразвиена во древната Индија. Во древните текстови има детален опис на царски рез и примери од пластична хирургија. Сусрута се смета за татко на пластичната хирургија. Во тие времиња се изведување сложени хируршки процедури. Меѓутоа, тие имале големи загуби поради неповолните услови во средниот век, поради што практиките биле прекинувани или одбивани. Многу важни ајурведски текстови биле или уништени или изгубени. Со текот на времето настрадале разни гранки на Ајурведата.
Ви се допадна текстот? Стиснете Like и Share за да споделите со пријателите и секојдневно да ви пристигаат вакви интересни текстови.

Вовед во Ајурведата

Ајурведскиот систем на медицина се фокусира на зајакнување на имунолошкиот систем на човекот да биде помалку подложен на болести поради подобрување на имунитетот и на виталноста. Од иста причина, здравата храна и упатствата за исхрана (ахара самхита/ acara samhita), заедно со доброто однесување и начин на живот (ачара самхита / acara samhita), се детално објаснети во ајурведските текстови заедно со карактеристиките на храната, храна според сезонските промени и храна во различни периоди од денот, за да се поддржи конституцијата на нечие тело. Овие фактори помагаат да се одржи виталноста, имунитетот и долговечноста, дури и ако сме соочени со фактори што продуцираат болести.

                     Улогата на диететскиот режим и важноста на компатибилната храна

Во Ајурведата големо внимание мора да се посвети на препишување исхрана во согласност со физичката конституција и медицинската историја на пациентот. Таквиот режим на исхрана го забрзува процесот на излекување. Спротивно на тоа, не се препорачува диета што не одговара на конституијата на пациентот или што може да го влоши проблемот. Ајурведскиот режим на исхрана го зајакнува имунолошкиот систем кај здравите луѓе и обезбедува брзо закрепнување кај лицата што се болни. Ајурведата има една од најопсежните диететски терапии во светот, која издржала јасен систем на адаптација на храната со почитување на конституцијата ана индивидуата и сезоната, што ја прави Ајурведата единствена меѓу сите медицински науки.

                                                            Едноставни и достапни лекови

Во модерно време, лекувањето обично не почнува додека не се направат неколку сложени тестови.
Ова предизвикува физички, ментален и економски стрес за пациентот.
Спротивно на ова, образуван ајурведски лекар може да постави дијагноза и да ја лекува болеста со преглед на пулсот на пациентот и на други телесни состојви или симптоми. Ова помага да се избегнат непотребните стресови, одложувања и трошоци.
Покрај ова, неколку хронични болести тешки за лекување, исто така, се третираат во Ајурведата по нивно испитување со најнови и најточни методи. Современите дијагностички тестови идентификуваат болести како што се дијабетес, бронхијална астма, срцеви заболувања, хипертензија, гихт и други, додека панкреасот, белите дробови, срцето, нервниот систем и коските почнуваат да се оштетуваат до 70 до 80 проценти од случаите.
Меѓутоа, во Ајурведата преку испитување на пулсот и дијагностички процеси пропишани во книгата “Мадхава Нидана”, ние може да ги прегледаме, да ги дијагностицираме во многу рана фаза и да ги олесниме болестите што станаа вообичаени во денешно време.

                                    Ајурведата не е симптоматска, туку систематски третман.

Една од нејзините уникатни карактеристики е во тоа што е насочена кон коренот на болеста. Методите на лекување имаат за цел да ја елиминираат вистинската причина за болеста, а не само да ги потиснат симптомите. Елиминацијата на вистинската причина овозможува трајно лекување на одредена болест бидејќи ајурведскиот третман не е само симптоматски, туки и систематски третман.
Предноста на модерната е во тоа што може ефикасно да ги контролиња компликациите на болестите; меѓутоа не успева да го излекува коренот на болеста.
Без разлика дали причината е електрофизиолошка, биохемиска, хормонална, имунолошка или дисбаланас на клеточно ниво, повеќето болести може да се дијагностицираат и да се даде соодветна терапија. Ова е причината зошто термините “контрола”или “управување/менаџмент” често се користат во современата терапија за третирање проблеми како што се висок крвен притисок, дијабетес или управување со болка.
Во Ајурведата не само што се конторлира болест; напротив, се лекува главната причина за болеста и затоа можен е комплетен менаџмент на болеста. Тука, повторно, се преземаат чекори за колку што е можно повеќе избегнување на несаканите ефекти. Ова е уникатноста на Ајурведата и основната разлика помеѓу Ајурведата и современата медицинска наука.
Ајурведските третмани прават детоксикација на телото, обезбедуваат сила и одржуваат целосна рамнотежа, директно од ембрионалните матични клетки до развојот на ткива, системи и целото тело. Нема конфликт помеѓу Ајурведата и модерната наука. Всушност, сметаме дека се потребни модерни лекови за контрола на понапредните фази на одредени болести, но за целосно ослободување од висок крвен притисок, срцеви заболувања, гихт, артритис и разни други болести, јогата и Ајурведата се најдобите можни опции.
Постојат научни докази што ја докажуваат ефикасноста на Ајурведата и се прават понатамошни истражувања во оваа област.

Ајурведата, и покрај тоа што е антички медицински систем, е целосно релевантна и методична и денес.

Неоспорен факт е дека Ајурведата, јогата и натуропатијата се меѓу најстарите медицински системи во светот. Тие се подароци од древните индиски мудреци за целиот свет во форма на Веди “Saprathama samskrtovisva vara”. Индиските мудреци имаат свој придонес во светот во различни области, меѓу кои најглавни се образованието, здравството, судскиот систем и системот на владеење.
Нашите антички мудреци имале многу возвишена филозофија на идеализмот, од човекот и човековиот развој до формирање идеално семејство, општество, нација и идеална ера. Во тој поглед, идеален и целосно наулнотерапевтски систем, исто така, е придонес од Индиските мудреци.
Современата медицинка наука не е стара колку Ајурведата, која потекнува од ведскиот период (на Ведите). Основачите на медицината се Брама (Brahma) и Раџарши Данвантари (Rajarsi Dhanvantari). Кога се обидуваме да ги процениме знаењето и нивото на размислување на нашите мудреци, стануваме маѓепсани, па дури и изненадени кога откриваме дека нашите животи и морално чувство се толку длабоки. Вистинските причини за болестите што се дијагностицирани од стана на денешните лекарите веќе биле познати во тоа време.
Денес, главно осум причински фактори се земаат предвид за сите болести според современата медицинска наука. Тие се: 1.Наследни причини; 2.Инфекции; 3.Фактори на опкружување; 4.Факторите поврзани со начинот на живот и стресот; 5.Зависности 6.Компликации 7.Болести предизвикани како резултат на несакани ефекти на лековите; 8.Нарушувања предизвикани од лекарска грешка;
Превенцијата и лекувањето на сите поврзани болести им биле добро познати на нашите мудреци уште од ерата на Ведите. Денес, модерната медицинска наука функционира главно во следниве области: 1.Примарна превенција; 2.Секундарна превенција; 3.Контрола; 4.Лекување; 5.Акутно управување; 6.Рехабилитација; 7.Палијација
Ако се направи компаративна анализа на горенаведените фактори, може да се констатира дека античките традиционални медицински системи (Ајурведата и природните лекови) имаат повеќе предности. Продолжува во следниот Note.

7 Бенефити при користење на Ајурведските хербални производи.


7 Бенефити при користење на Ајурведа производите.

 1. Помага при намалување на стресот и анкциозноста.

Затоа што стресот се поврзува со скоро секој аспект на целовкупното здравје,

Ајурведскиот практикант може да употреби мноштво од техники кои на сосема природен начин ги третираат симптомите на анкциозноста и депресијата, намален кортизол и повторно воспоставување на хормоналниот и енергетски баланс во телото.

Меѓу техниките, може да се спомне медитација, јога, вежби со дишење, Ајурведски билни препарати, масажи, кратки визуелни или повторувачки мантри и тн.

 

Истражувањата покажуваат дека трансцендентална медитација, која е дел од Ајурведата наречена “Махариши”, и која при редовна практикување помага при намалување на симптомите од анкциозност.

Пранајама, серии од различни вежби за дишење, исто така помага при смирување на нервите и резултира со подобра енергија, мирен сон и подобрена хормонална фукнција. Додека јогата не е секогаш неопходна, нуди добро документирани резултати кај намалување на стресот и анкциозноста.

Во текот на минатите неколку декади, беа извршени истражувања за наоѓање на терапии против стрес и анкциозност, без употреба на фармацевтски производи. Јогата се покажа како едноставна, ефтина и ефективна опција за многу луѓе. Едно обемно истражување, спроведено од медицинскиот центар “St. Elizabeth” во Масачусетс, докажа дека кај дури 25 од вкупно 35 луѓе, јогата имала значајна улога во подобрување на животната енергија кај луѓето и знаците на стрес и анкциозност. 14 од вкупно 35 покажаа биохемиски и физиолошки подобрувања на различни маркери на стрес и анкциозност.

Друго истражување покажа дека редовнто практикување на јога може да го подобри

Автоимуниот нервен систем, помага кај пациенти со канцер и ефективно се бори со штетата предизвикана од слободните радикали.

 

 1. Го намалува Крвниот притисок и холестеролот

Истражувањата покажуваат дека Ајурведската диета, односно начин на исхрана, заедно со техниките за релаксација можат да го намалат воспалителниот процес и намалуваат таложењето на плак, леплива материја која се лепи за забите и внатрешните органи. Истражувањата исто така покажуваат дека Ајурведата и нејзините билни препарати го успоруваат процесот на задебелување и стврднување на артериските ѕидови, познати како атеросклероза. Атеросклерозата е споро и комплексно заболување каде холестеролот, мастите и други супстанци се нагомилаат во внатрешниот слој на артеријата. Овој дисбаланс подоцна може да доведе до срцеви напади и инфаркт. За среќа, Ајурведата може сосема природно да го намали холестеролот и високиот крвен притисок.

 

 1. Помага во процесот на оздравување од повреди и болести.

Истражувањата ја поддржуваат идејата на Ајурведскиот концепт на здравје со билки.

Со таргетирање на воспаленијата, кои се коренот на многу заболувања, Ајурведата помага при болки и отоци, го подобрува крвотокот и се бори со воспаленијата како артритис и фибромијалгија, со ист успех како и конвенционалната медицина.

 

Ајурведата е исто така корисна во детоксикација на телото, употребувајќи најразлични билки и билни чаеви, здрава храна и многу одмор. Посебни техники, како Абхуанга, ја подобруваат циркулацијата и правилната работа на црниот дроб и сето тоа со лесно триење на етерични масла и хербални чаеви од нашата кожа. Ајурведскиот практикант може исто така да препише разновидни билки кои го намалуваат кортизолот, како што се светиот босилок “Тулси” и/или “Ashwagandha”- Ашвагандата.

 

 1. Промовира свежа храна богата со витамини, минерали и антиоксиданти.

Ајурведската медицина промовира претежно растителна храна богата со најрачна, сирова храна. Додека исхраната на секој човек зависи од видот на тело и доша, Ајурведата за 3 доши вклучува разновидни свежи билки, зачини, чаеви, зеленчуци и здрави масти, храна богата со антиоксиданти и протеини.

Во кратко црти, диеталните инструкции на Ајурведата потенцираат конзумирање на свежа, топла и храна лесна за дигестина, додека во исто време се зема во предвид личноста и неговата позадина (обичаи, традиции и историја). На пример, Ајурведскиот практикант при препишување на диета за балансирање на дошите, ги зема во предвид социјалните, геогравските и климатските услови во кој живее пациентот.

Во приморски области, честа е ладната и ферментирана храна за детоксикација додека во други региони каде што климата е значително поладна преку годината, здравите хранливи масти и топла храна која поттикнува и му помага на телото во оддржување на нормалната топлина и здравата циркулација.

 

 1. Помага при оддржување и/или проблеми со прекумерна тежина.

Ајурведската медицина на сосема природен начин може помогне при прекумерната тежина со помош на здрава исхрана, намалување на стресот и есенцијални масла.

Истражување спроведено во 2009 од страна на NutriHealth Systems Center in New DELHI, Индија, докажа дека проспособувајќи го здравиот начин на исхрана според одредените преференци и потреби на учесниците во исражувањето, помогна во значително и ефективно губење на тежината.

Резултатите беа очекувани затоа што Ајуредата промовира и верува во диета која е балансирана, практична и лесна за следење.

 

Помеѓу 200 испитаници, 27,5 проценти беа Вата, со витка става, 41,5 проценти беа Пита со средна конституција и 31 процент беа Кафа, доминантно крупни личности.

На почетокот, Кафа и Пита луѓето тежеа повеќе од Вата луѓето. После 3 месечната терапија, Пита групата успеа да изгуби најмногу тежина. Пита и кафа луѓето, оние со крупна фигура, изгубија намногу од своите масни наслаги додека сите три доши останаа здрави, и со тоа уште еднаш се докажа дека Ајурведскиот начин на исхрана според дошите е еден од најздравите начини на природно топење на масни наслаги и доведување на телото во хармонија.

 

 1. Намалување на воспаленијата

Ајурведската медицина се основа на претпоставките дека комбинација од неправилна диета, лоша дигестија и недостиг од сон и одмор, како и неправилното дишене придружувано со квалитетот на воздухот, причинува кислороден стрес и воспалување. Ова резултира со дисбаланс на метаболизмот или со други зборови, на трите доши.

Фокусот на Ајурведското помагање е со употреба на различни начини за намалување на воспалението со надеж за регулација на срцето и кардиоваскуларниот систем, дигестивниот тракт и начините на исфрлање на токсините. На луѓето им се препишуваат комбинации од хербални третнами, антиоксиданти за борба со слободните радикали, физички вежби кои се лесни но сепак го поддржуваат метаболизмот и циркулација и комбинација од фитохемикалии од прородни извори (растенија). Имајќи на ум мноштвото фактори како стрес, интолеранција на одреден вид храна, замор и недостинг на нутриенти, многу луѓе со помош на Ајурведата достигнуваат намалено ниво на воспалување како и зголемена внатрешна енергија за самоизлекување.

 

Истражувањата покажуваат дека Ајурведата не може со една билка да го врати настанатиот дисбаланс на дошите во телото. Така, во повеќе случаеви, практитантите на Ајурведа препорачуваат комбинација од билки и растенија за различни воспалителни процеси.

 

 1. Помага при хормонален дисбаланс.

Луѓето се обраќаат на Ајурведата за природно да ги избалансираат хормоните, , редовен циклус, затруднат и имаат лесна и здрава бременост со илјадници години.

Истражувањето покажа дека разновидни терапевтски ефекти на Ајурведата се ефективни во помагање при неплодност, дисбаланс на ендокринот кај жените во плодните години, кои резултираат со одбивност кон исулин и хормонален дисбаланс.

од страна на Indigenous Medicine, на универзитетот Colombo во Шри Ланка, покажа дека употребата на разновидни есенцијални масла за балансирање на хормоните, хербални третмани и животни промени во навиките во текот на 6 месеци, резултираше со 85% од женските пациенти успешно да се изборат со Полицистични јајници и 75%

од пациентите да бидат способни природно да останат во блажена состојба.

Ајурведските третмани со есенцијални масла и билки, веќе со илјадници години

Помага на жените во справување со Аменореа, нередовни циклуси, нередовно овулирање, зголемено ниво на машки хормони, тенка и кршлива коса, зголемено присуство на фацијални и влакна на телото како и различни симптомина ПСМ, како акни и замастена кожа.

 

Како Ајурведската билка “Ашваганда” може да ви го подобри квалитетот на животот.

Ашваганда за Атлети: Сила, Издржливост и обновување на организмот

За сите атлети, од викенд воини до елитните професионалци, спортист од сите групи бараат суплементи кои ќе им помогнат да ги достигнат нивните посакувани фитнес цели.

Спортистите бараат конкретно 2 работи: Зголемени перформанси кои ќе ги засилат нивните вежби и издржливост, прејдат физичките граници и брзо обновување на организмот- и сето тоа без нездрави синтетики. Но, ова не е така лесно да се најде. На пазарот, многу од овие суплементи користат стимуланси како кофеин кој пак води кон неизбежно нагло губење на енергијата. Или пак користат аналгетици за смирување кои пак ве оставаат млитави и безволни после нивната редовна употреба. Никој не го сака тоа!
Наместо тоа, ние ви нудиме безбедна и природна алтернатива која ви обезбедува истрајност, издржливост и обновувачки бенифити, додека истовремено се подобрува вашето општо здравје и виталност. Ви ја претставуваме Ашваганда.

Во текстот кој претстои ќе научите како Ашвагандата може да ви помогне да ги надминете вашите цели и бидете во вашата идеална психофизичка форма и кондиција.

Оваа билка, користена со илјадници години наназад, ве поддржува во напорите за ум и тело во совршена здравје и зголемени перформанси.

Ашвагандата е Ајурведска билка и медицинско растение, со 4,000- години долга традиција за користење при стрес, замор и истоштеност, додека го подобрува вашето тело, енергија, либидо, односно најважното-целовкупно здравје. Историски гледано, Ашвагандата највеќе е користена и се користи при знаци на стрес, намален фокус, концентрација и меморија. Од неодамна, заради своите бенефити, почнува да се користи и за подобрување на перформансите кај спортско активните луѓе. Бенефитите на билката позната уште од антиката се секојдневно поддржани и од научната заедница. Истражувачите докажаа дека Ашваганда ги исполнува обемните барања на денешните софистицирани спортско активни луѓе.

На вашето тело ќе му користи зголемената стамина и скратен период на одмор, односно обновување на мускулите после напорните вежби, а притоа оддржувајќи здраво ниво на мускули и масти.

Како моќен адаптоген, Ашвагандата ја зголемува способноста кај спортистите за адаптирање на условите при напорен тренинг и истоштеност. Истовремено, го намалува стресот и треморот врз организмот која ја причинува суровиот тренинг и калориската рестрикција. При нејзино редовно конзумирање, таа не причинува силни бранови на енергија проследени со нагли падови и замор, па затоа Ашвагандата е омилена помеѓу спортисите кои ги препознале на време нејзините квалитети и што може таа да направи во остварување на нивните животни планови.

Во контролирано истражување со времетраење од 12 недели беа поканети 49 возрасни, здрави и физички активни луѓе, на кои им беа доделени суплементи. Едната група беше суплементирана со  Ашваганда, два пати дневно по една капсула а другата со Плацебо капсули во иста количина. Групата која беше суплементирања со Ашваганда покажа 13,6% зголемена способност и искористување на вдишаниот кислород, што резултира со намален замор и стрес при извршување на истите физички активности.

Друго истражување покажа дека Ашвагандата ја зголемува мускулната маса и го балансира нивото на мастите, се според вашите спортски активности и цели. Истражувачите докажаа и дека при редовно суплементирање со Ашваганда, испитаниците покажале 15% зголемен тестостерон кој се поврзува со способноста на Ашвагандата за градење и регенерација на мускулните влакна.

Вашиот ум ќе ги почуствува придобивките од позитивните когнитивни ефекти, се од намален стрес до зголемување на фокусот, концентрацијата и меморијата.

Спортските перформанси се напор и стрес врз телото, но значителен дел зазема и менталната издржливост и моќ. За разлика од другите спортски суплементи на пазарот, Ашваганда ги поддржува когнитивните способности и ја подобрува целовкупната поддршка која ви е потребна при спортскиот тренинг.

Сакате да го ја достигнете вашата долго посакувана кондиција и физички изглед? Ашвагандата е безбеден и природен додаток во здравата исхрана за подобрување на вашето тело и ум.

7 Бенефити при користење на Ајурведските билни производи

 1. Помага при намалување на стресот и анкциозноста.

Затоа што стресот се поврзува со скоро секој аспект на целовкупното здравје,

Ајурведскиот практикант може да употреби мноштво од техники кои на сосема природен начин ги третираат симптомите на анкциозноста и депресијата, намален кортизол и повторно воспоставување на хормоналниот и енергетски баланс во телото.

Меѓу техниките, може да се спомне медитација, јога, вежби со дишење, Ајурведски билни препарати, масажи, кратки визуелни или повторувачки мантри и тн.

 

Истражувањата покажуваат дека трансцендентална медитација, која е дел од Ајурведата наречена “Махариши”, и која при редовна практикување помага при намалување на симптомите од анкциозност.

Пранајама, серии од различни вежби за дишење, исто така помага при смирување на нервите и резултира со подобра енергија, мирен сон и подобрена хормонална фукнција. Додека јогата не е секогаш неопходна, нуди добро документирани резултати кај намалување на стресот и анкциозноста.

Во текот на минатите неколку декади, беа извршени истражувања за наоѓање на терапии против стрес и анкциозност, без употреба на фармацевтски производи. Јогата се покажа како едноставна, ефтина и ефективна опција за многу луѓе. Едно обемно истражување, спроведено од медицинскиот центар “St. Elizabeth” во Масачусетс, докажа дека кај дури 25 од вкупно 35 луѓе, јогата имала значајна улога во подобрување на животната енергија кај луѓето и знаците на стрес и анкциозност. 14 од вкупно 35 покажаа биохемиски и физиолошки подобрувања на различни маркери на стрес и анкциозност.

Друго истражување покажа дека редовнто практикување на јога може да го подобри

Автоимуниот нервен систем, помага кај пациенти со канцер и ефективно се бори со штетата предизвикана од слободните радикали.

 

 1. Го намалува Крвниот притисок и холестеролот

Истражувањата покажуваат дека Ајурведската диета, односно начин на исхрана, заедно со техниките за релаксација можат да го намалат воспалителниот процес и намалуваат таложењето на плак, леплива материја која се лепи за забите и внатрешните органи. Истражувањата исто така покажуваат дека Ајурведата и нејзините билни препарати го успоруваат процесот на задебелување и стврднување на артериските ѕидови, познати како атеросклероза. Атеросклерозата е споро и комплексно заболување каде холестеролот, мастите и други супстанци се нагомилаат во внатрешниот слој на артеријата. Овој дисбаланс подоцна може да доведе до срцеви напади и инфаркт. За среќа, Ајурведата може сосема природно да го намали холестеролот и високиот крвен притисок.

 

 1. Помага во процесот на оздравување од повреди и болести.

Истражувањата ја поддржуваат идејата на Ајурведскиот концепт на здравје со билки.

Со таргетирање на воспаленијата, кои се коренот на многу заболувања, Ајурведата помага при болки и отоци, го подобрува крвотокот и се бори со воспаленијата како артритис и фибромијалгија, со ист успех како и конвенционалната медицина.

 

Ајурведата е исто така корисна во детоксикација на телото, употребувајќи најразлични билки и билни чаеви, здрава храна и многу одмор. Посебни техники, како Абхуанга, ја подобруваат циркулацијата и правилната работа на црниот дроб и сето тоа со лесно триење на етерични масла и хербални чаеви од нашата кожа. Ајурведскиот практикант може исто така да препише разновидни билки кои го намалуваат кортизолот, како што се светиот босилок “Тулси” и/или “Ashwagandha”- Ашвагандата.

 

 1. Промовира свежа храна богата со витамини, минерали и антиоксиданти.

Ајурведската медицина промовира претежно растителна храна богата со најрачна, сирова храна. Додека исхраната на секој човек зависи од видот на тело и доша, Ајурведата за 3 доши вклучува разновидни свежи билки, зачини, чаеви, зеленчуци и здрави масти, храна богата со антиоксиданти и протеини.

Во кратко црти, диеталните инструкции на Ајурведата потенцираат конзумирање на свежа, топла и храна лесна за дигестина, додека во исто време се зема во предвид личноста и неговата позадина (обичаи, традиции и историја). На пример, Ајурведскиот практикант при препишување на диета за балансирање на дошите, ги зема во предвид социјалните, геогравските и климатските услови во кој живее пациентот.

Во приморски области, честа е ладната и ферментирана храна за детоксикација додека во други региони каде што климата е значително поладна преку годината, здравите хранливи масти и топла храна која поттикнува и му помага на телото во оддржување на нормалната топлина и здравата циркулација.

 

 1. Помага при оддржување и/или проблеми со прекумерна тежина.

Ајурведската медицина на сосема природен начин може помогне при прекумерната тежина со помош на здрава исхрана, намалување на стресот и есенцијални масла.

Истражување спроведено во 2009 од страна на NutriHealth Systems Center in New DELHI, Индија, докажа дека проспособувајќи го здравиот начин на исхрана според одредените преференци и потреби на учесниците во исражувањето, помогна во значително и ефективно губење на тежината.

Резултатите беа очекувани затоа што Ајуредата промовира и верува во диета која е балансирана, практична и лесна за следење.

 

Помеѓу 200 испитаници, 27,5 проценти беа Вата, со витка става, 41,5 проценти беа Пита со средна конституција и 31 процент беа Кафа, доминантно крупни личности.

На почетокот, Кафа и Пита луѓето тежеа повеќе од Вата луѓето. После 3 месечната терапија, Пита групата успеа да изгуби најмногу тежина. Пита и кафа луѓето, оние со крупна фигура, изгубија намногу од своите масни наслаги додека сите три доши останаа здрави, и со тоа уште еднаш се докажа дека Ајурведскиот начин на исхрана според дошите е еден од најздравите начини на природно топење на масни наслаги и доведување на телото во хармонија.

 

 1. Намалување на воспаленијата

Ајурведската медицина се основа на претпоставките дека комбинација од неправилна диета, лоша дигестија и недостиг од сон и одмор, како и неправилното дишене придружувано со квалитетот на воздухот, причинува кислороден стрес и воспалување. Ова резултира со дисбаланс на метаболизмот или со други зборови, на трите доши.

Фокусот на Ајурведското помагање е со употреба на различни начини за намалување на воспалението со надеж за регулација на срцето и кардиоваскуларниот систем, дигестивниот тракт и начините на исфрлање на токсините. На луѓето им се препишуваат комбинации од хербални третнами, антиоксиданти за борба со слободните радикали, физички вежби кои се лесни но сепак го поддржуваат метаболизмот и циркулација и комбинација од фитохемикалии од прородни извори (растенија). Имајќи на ум мноштвото фактори како стрес, интолеранција на одреден вид храна, замор и недостинг на нутриенти, многу луѓе со помош на Ајурведата достигнуваат намалено ниво на воспалување како и зголемена внатрешна енергија за самоизлекување.

 

Истражувањата покажуваат дека Ајурведата не може со една билка да го врати настанатиот дисбаланс на дошите во телото. Така, во повеќе случаеви, практитантите на Ајурведа препорачуваат комбинација од билки и растенија за различни воспалителни процеси.

 

 1. Помага при хормонален дисбаланс.

Луѓето се обраќаат на Ајурведата за природно да ги избалансираат хормоните, , редовен циклус, затруднат и имаат лесна и здрава бременост со илјадници години.

Истражувањето покажа дека разновидни терапевтски ефекти на Ајурведата се ефективни во помагање при неплодност, дисбаланс на ендокринот кај жените во плодните години, кои резултираат со одбивност кон исулин и хормонален дисбаланс.

од страна на Indigenous Medicine, на универзитетот Colombo во Шри Ланка, покажа дека употребата на разновидни есенцијални масла за балансирање на хормоните, хербални третмани и животни промени во навиките во текот на 6 месеци, резултираше со 85% од женските пациенти успешно да се изборат со Полицистични јајници и 75%

од пациентите да бидат способни природно да останат во блажена состојба.

Ајурведските третмани со есенцијални масла и билки, веќе со илјадници години

Помага на жените во справување со Аменореа, нередовни циклуси, нередовно овулирање, зголемено ниво на машки хормони, тенка и кршлива коса, зголемено присуство на фацијални и влакна на телото како и различни симптомина ПСМ, како акни и замастена кожа.

Ајурведска диета, препарати и совети при замастен црн дроб.

ИСХРАНА ПРИ ЗАМАСТЕН ЦРН ДРОБ

ДИЕТЕТСКА ВАЖНОСТ

 • Избегнувајте пржена, зачинета и преработена храна.
 • Избегнувајте млечни производи вклучувајќи млеко, обработено сирење, павлака, јогурт и путер.
 • Производите од соја исто така треба да се земаат ограничено.
 • Избегнувајте засладена процесуирана храна и газирани пијалоци.
 • Избенувајте и пилешко и мисиркино месо бидејќи се полни со хормони за раст и тоа ќе го зголеми обемот на работа на црниот дроб.
 • Избегнувејте секаков вид на месо освен риба која можете да ја конзумирате но умерено
 • Пијте 2 л вода секој ден, за детоксификација.
 • Зеленчукот како што се цвеклото, тивката, сувата тиква, модриот патлиџан, доматите, морковите, ротквиците и папајата се особено успешни кај ваквата состојба. Се препорачува и мешункастиот зеленчук.
 • Корисни се и чаевите од: рузмарин, глуварче и зелениот чај.

Сокови од зеленчук: Сокот од моркови, во комбинација со сок од спанаќ, се смета за корисно при проблеми со црниот дроб.

200мл сок од спанаќ треба да се промеша со 300мл сок од морков за да се подготви смеса од 500мл или половина литар мешавина од овие сокови. Или по избор, 300 мл сок од морков, промешан со 100 мл. сок со краставица и цвекло и ваквиот сок може ефикасно да се употребува за истата примена.

Останати мерки 

 • Редовното вежбање е многу важно.

Ајурведска поддршка при проблеми со црниот дроб

 

Кишор Гугул е Ајурведска мешавина која содржи природни билки за прочистување на крвта како Triphala и Giloy. Triphala е докажано ефективен и најдобар пророден додаток за детоксикација. Овој производ ги отстранува токсините од крвра и затоа може да се употребува при метаболички нарушувања, ревматичен артритис, гихт, кожни болести како акни, егзема, екцем, восталение на зглобови и проблеми со црниот дроб.

 

Пунарнава Мандур е традиционална Ајурведска формулација која се препорачува кај нарушувања како анемија, едема, отоци во рацете и нозете и зглобовите, гихт и акумулација на ендотоксини. ( задржување на течности во телото), мал број на бели и црвени крвни зрнца. Природен диуретик кој помага при проблеми со бубрезите, црниот дроб, слезината и кожни нарушувања.

 

 

Yakrit, име кое во превод означува црн дроб додека Plihantak слезина. Овој препарат претставува хербална мешавина од ретки билки кои служат за подобрување на функцијата на црниот дроб. Го чисти органот од токсини, му ги регенерира клетките и е превенција од негово целосно откажување. Препаратот е корисен при цироза, жолтица, оштетување на црниот дроб од алкохол, токсини и инфекции, како и при камен во жолчка. Билката катуки ја зголемува продуктивноста и лачењето на жолчката, додека билките Makoye, Bhringraj, Kalmegh ja зголемуваат функцијата на црниот дроб. Пунамава и бухми амла ги регенерираат клетките на црниот дроб и се користат при зголемен дроб и при негово воспаление. Билката Giloy е имономодулатор и го коригира метаболизмот на органот. Оваа комбинација е одличен препарат за сите проблеми на црниот дроб. Таа содржи одлични прочистувачи на жолчниот меур и на камењата во жолчката и тоа сосема природно .

Eхинацеа капсулите се 100% природен производ кој е моќен природен антиоксидант и ги штити клетките од оксидативна штета. Tие поседуваат имуностимулаторни, анти-паразитски, анти-вирусни и анти-микробни својства.

Бенефити од Ехинацеа:

 1. Природна формулација за силен Имунитет
 2. Помага во одржување на нормално ниво на шеќер во крвта; Придонесува за нормална
 3. Гликоза – метаболизам на инсулин.
 4. Го зголемува имунитетот и отпорноста на организмот.
 5. Помага за одржување на здрав црн дроб, го поддржува варењето и прочистување на телото.
 6. Помага на одржување на мобилноста и флексибилноста на зглобовите.
 7. Придонесува за поголема отпорност за време на предменструалниот циклус и придонесува за олеснување на симптомите од менопаузата.
 8. Ја зголемува психолошката отпорност на организмот.
 9. Помага при респираторните проблеми како кашлица и болки во грлото на природен начин.
 10. Ехинацеа штити од тромбоза и ја намалува коагулантната фунскција на крвта.
 11. Се препорачува при леукемија, карцином на простата, на града и Хочкинс.

Како Ајурведата препорачува да се справите со ракот на дојка

Ракот на дојка е состојба на идиопатски грануломатозен маститис (IgM) кој се смета за автоимуно бенигно нарушување на дојката , карцином на дојката и апцес на дојка.

Идиопатски гранулозен маститис (IgM) на малигна хронична воспалителна состојба на дојката е и болест која најчесто влијае на женски лица од рана возраст, поточно кога се користат контрацептивни средства.

Во моментов причината не е комплетно разјаснета но во повеќето случаи и според хистологијата на овој вид на канцер истиот се смета за автоимуна реакција. Останатите искуства покажуваат дека исто така може да се појави како резултат на зголемено ниво на пролактин или инфекција со неидентификувани патогени. Најчесто во оваа состојба може да забележите тврда грутка во едната дојка – лезија , која се разликува по големина , лошо дефинирана и цврста.

Останати симптоми при рак на дојка се :

 • Промена на кожата на брадвиците слично на кора од портокал
 • Воспаление и болка на кожата
 • Исцедок од брадавиците
 • Фистула
 • Зголемени лимфни јазли

Ајурведски третман за

Идиопатски Грануломатозен Маститис(IgM)

 

 KACHNAR GUGGUL таблети

Канчар Гугул е класична Ајурведска формулација подготвена со соединување на неверојатни билни екстракти. Се  конзумира за сите видови на отоци  и при состојба на отечени лимфни јазли без да предизвика несакани ефекти.  Канчар  е смола добиена од растението која со векови се користи за одржување на здравјето на ткивата , гугул во себе содржи гугулостерони кои имаат силна функција во антивоспалителните процеси и амалаки има антибактериско , антиоксидантно и имуно модулаторно влијание .

 

NEEM – капсули

Ним капсулите се многу ефикасен лек за прочистување на крвта кој е истовремено  силен антиоксиданс. Но во себе содржи екстракти кои се неверојатен лек за воспаление на кожата.

 

 

 

 

BOSWELLIA CURCUMIN – капсули

Босвелија и Куркумин капсулите се внимателно избрана комбинација од  два многу моќни екстракти кои се препорачуваат против воспаленија од различен вид и во нив содржат многу антиоксиданти. Исто така се многу важен третман во борбата со ракот на дојка.

 

 

                              

 Ајурведска исхрана при Идиопатски Грануломатозен Маститис (IgM)

   Зошто балансирана диета е многу важна?
Конзумирањето на здрава храна е важно за сите нас, но кога некој е дијагностициран со рак на дојка тие напори мора да ги зголеми и навистина да внимава што конзумира.

Сепак, понекогаш и да внесете нешто што не треба не бидете строги кон себе, затоа што сепак борбата се води на два фронта, физичкиот и емотивниот. Затоа велиме дека балансот е најважната карактерна особина која мора да ја совладате.

Водич за здрава храна

Конзумирањето здрава храна додека се борите со ракот, како и после терапијата и вашето исцелување е многу важно, затоа пробајте да конзумирате секоја од овие 4ри главни типови на храна секој ден.

 • Јадете најмалку 5 порции од најразлично овошје и зеленчук
 • Основајте ги оброцина на растителна храна како компир, леп, ориз, паста или други карбохидрати. Секогаш користете интегрално пред обично брашно.
 • Конзумирајте Јогурт со ниска масленост или замена за млечни производи како Соја напитоците.
 • Јадете јадкасти, зрнести и целулозни плодови. Тие содржат нависоко ниво на растителни масти, влакна, протеини и живи витамини и минерали.
 • Маслиновото масло користете го како замена на сончогледовото.
 • Од животинско производство, ретко но препорачано е јајце или морка риба.

Придржувајте се кон овој начин за исхрана за брзи и позитивни резултати.